Sağlık Sağlıklı Cinsel Yaşam İçin; “Genital Estetik”

Sağlıklı Cinsel Yaşam İçin; “Genital Estetik”

1 yıl önce     Sağlık 0
Sağlıklı Cinsel Yaşam İçin; “Genital Estetik”

Dünyada ve ülkemizde genital estetiğe olan ilgi her geçen gün artıyor. Sarkma ve genişlemeleri gidermek, olumsuz görüntülerden kurtulmak için pek çok kadın genital estetik uygulamalarına başvuruyor. Hem cerrahi tekniklerle, hem de lazer, PRP, mezoterapi gibi yöntemlerle yapılan genital estetik; kişilerin cinsel yaşantısını iyileştirmede önemli rol oynuyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Zerrin Çelik, vaginoplasti, labioplasti, hudoplasti, perinoplasti, klitoris estetiği, genital beyazlatma, orgazm aşısı gibi uygulamaların yüz güldürücü sonuçlar verdiğini kaydetti.

Dr Zerrin Çelik şu bilgileri verdi:

Genital Estetik Nedir?

Genital Estetik; genital bölgede tıbbi zorunluluk olmaksızın hastanın istem ve tercihi ile yapılan ve son yıllarda tüm dünyada tercih edilen ve işlem sayısı hızla artan uygulamalardır. Genital estetik; cerrahi ve cerrahi olmayan işlemler olarak iki başlıkta incelenebilir.

Genital Estetikte Cerrahi İşlemler

En çok uygulanan cerrahi işlemler: Vaginoplasti, labioplasti, hudoplasti, perinoplastidir. Kadında dış genital organları oluşturan vajina, labium majörler (dış dudaklar), labium minörler (iç dudaklar) ve klitoris, doğal olarak her kadında bulunur. Ancak şekil ve görünüm açısından farlılık gösterebilmektedir. En fazla farklılık gösteren organ küçük dudaklardır. Bazı kadınlarda iç dudaklar dış dudaklardan dışarı taşacak şekilde uzun, asimetrik ve büyük olarak cinsel ilişkide güçlük yaratabildiği gibi, estetik açıdan da rahatsızlık yaratabilir.

Doğuştan; genetik olarak var olabilen, doğumdan sonra ya da aşırı kilo alıp verme sonucu oluşan bu durum kadının cinsel hayatını olumsuz etkileyebilir. Küçük dudaklardaki bu problemi gidermek için labioplasti işlemi yapılmaktadır. Yine en çok normal doğumlardan sonra gördüğümüz, vajinal genişleme ve sarkmalar için de vajinoplasti operasyonu yapılmaktadır.

Klitoris Estetiği

Klitorisin üzerinde fazla miktarda deri dokusu; ve cilt katmanları olması klitoris örtmekte ve daha zor uyarılmasına neden olmaktadır. Klitoris estetiğinde ( hudoplasti) klitorisin üzerindeki fazla dokuları alarak klitorisi daha uyarılabilir hale gelmesini sağlamaktayız. Bu da ilişkideki performansı artırmayı sağladığı gibi estetik olarak hastayı rahatlatmaktadır.

Perinoplasti

Perinoplasti özellikle normal doğumlardan sonra; ya da aşırı kilo alıp vermeden sonra perinede genişleme olması, doğum dikişlerinin izlerinin verdiği şekil bozukluğu nedeniyle vajen girişinin deforme olması (epizyotomi), vajen girişinde açıklık olması gibi rahatsız edici görüntüleri ortadan kaldırabilmek için yaptığımız işlemlerdir. Böylelikle epizyotomiskar dokusu ortadan kaldırılır, vajen girişi toparlanır. Hasta daha sıkı ve deforme olmamış bir vajen girişine sahip olur.

Cerrahi İşlemlerden Sonra İyileşme Süreci

VaJinoplasti genel anestezi altına yapılır. Diğer işlemler lokal anestezi ile yapılır. İşlemlerden sonra 4-6 hafta cinsel ilişki kısıtlaması olur. Hasta 1-2 gün içinde rahatlar, 4-5 günde rahatlıkla günlük yaşamına döner.

Labioplasti ve Kliteroplasti Sırasında Kızlık Zarı Bozulur mu?

Hayır, bu işlemlerde kızlık zarına hiç bir zarar gelmez.

Genital Estetikte Lazer Uygulamaları

Genital estetikte lazer ile vajen daraltma, gençleştirme (intimalase) ve idrar kaçırma sorunu için (incontilase) işlemi yapılabilmektedir. Vajende genişleme operasyon gerektirmeyecek kadar az ise ya da ilişkide performansı artırmak için intimalase işlemi daha uygundur. Lokal anestezik bir krem uygulanarak yarım saat içinde uygulama gerçekleştirilir ve hasta işlemden sonra günlük yaşamına dönebilir. Konforlu ve sonuçları oldukça başarılı olan bir işlemdir.

Genital Beyazlatma

Kadınların çok rahatsız olduğu vulva cildindeki kararmalar için, lokal anestezik bir krem uyguladıktan sonra lazer ile vulva beyazlatma yapılabilmektedir. Seans seans yapabildiğimiz gibi tek seansta da yapabiliriz. Genital beyazlatma işlemi mezoterapi yöntemi ile de yapılabilir. Bu işlemde lokal anestezi krem uygulandıktan sonra özel beyazlatma amaçlı mezoterapi ajanları kullanılmaktadır.

Cerrahi Olmayan İşlemler

Genital estetikte de dolgudan, mezoterapiden ve PRP den faydalanmaktayız. Dış dudakların kilo kaybı, yaş alma sonucu deforme olması , sarkması durumunda bu bölgeye dolgu yapıyoruz. Ayrıca bu bölgenin cildinin sıkılaşma, güzelleşmesi için de mezoterapi veya PRP uyguluyoruz.

Genital Estetikte PRP

PRP (plateletrichplasma ) tüm vücutta farklı amaçlarda uygulanan, dokularda iyileşme, sıkılaşma, ciltte parlaklık, sıkılık sağlayan bir işlemdir. PRP için özel PRP kiti ile kişinin kendi kanından; trombositten zengin plazma elde edilir. Bu plasma dokuda iyileşmeyi ; kolojen arttırımını uyarıcı etki yapar. Genital estetikte PRP ‘yiciltte, vajende kullanmaktayız. Vajinal PRP uygulaması ile vajinal gençleştirme sağlarken vajen mukozasının iyileşmesini, kurumasını engelleyebiliyoruz. Vajende kuruluk özellikle menopoz sonrasında kadınların yaşamını çok olumsuz etkilemektedir.

Orgazm Aşısı

Cinsel ilişkide orgazm olmayı kolaylaştırma ya da bir ilişkide birden fazla orgazm olmayı sağlamak için G noktası enjeksiyonu, vulvarerojen ağ (VEA) uygulamaları ve Oshat enjeksiyonu yapılabilir. Vulvarerojen ağ uygulamaları ve Oshat enjeksiyonu PRP ile lokal anestezik krem uygulayarak yapılır. G noktası enjeksiyonu, dolgu maddelari + PRP kullanılarak yapılabilir. G noktası; Vajen ön duvarda ospubrİs kemiğinin arkasında üretrayı çevreleyen duyarlı bir erojen alandır. Alman jinekoloğ Ernost Grofenbeng ‘e ithafen G noktası olarak adlandırılmıştır. Bu bölgeye dolgu yaparak bu alanın ilişki esnasında uyarılabilirliği arttırılmaktadır.

 

AliExpress WW
    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!