Gündem Arkeolojik Kazı Çalışmalarına Büyük Destek

Arkeolojik Kazı Çalışmalarına Büyük Destek

4 ay önce     Gündem 0
Arkeolojik Kazı Çalışmalarına Büyük Destek

Aydın Valiliği’nden Arkeolojik Kazı Çalışmalarına Büyük Destek

Aydın’da Valilik tarafından il genelinde yürütülen Arkeolojik Kazı çalışmalarına ve yüzey araştırmalarına bir milyon TL destek sağlandı.

Halen yürütülmekte olan 10 kazı ve 3 yüzey araştırması için Aydın Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne bir milyon TL destek verdi.

Nysa Antik kentinde düzenlenen Protokol imza törenine Vali Sayın Hüseyin Aksoy, Sultanhisar Kaymakamı Bahadır Güneş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Mehmet Umut Tuncer, kazı başkanları ve yüzey araştırması sorumluları katıldı.

Protokol imza töreninde konuşan Vali Sayın Hüseyin Aksoy, "Bugün Aydın kentinin önemli bir antik kenti Nysa'dayız ve burada kültür turizmi için kültürel değerlerin korunması için önemli bir protokolün imza töreni için bir araya geldik. Aydın, antik kentler bakımından Türkiye'nin en zengin kentlerinden birisi. 23 Antik kentimiz var. Ve bu antik kentlerde kazı çalışmaları yerli ve yabancı hocalarımızın koordinasyonunda devam ediyor. Bir bölümü tamamlanmış ve turizme kazandırılmış bir bölümü de çalışmaları devam etmektedir. Bugün biz Aydın genelinde kazı başkanlıklarını Türk hocalarımızın yürüttüğü kazılarımıza sponsor olmak üzere AYTER Anonim Şirketi ile Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz arasında bir iş birliği protokolü yapacağız. Kültür yatırımlarına sponsor olacağız. Ve bu anlamda Aydın genelindeki yürütülen 10 kazıya ve 3 yüzey araştırmasına sponsor olacağız. Toplam itibariyle 1 milyon lira kaynağı bugün imza altına alarak kazı başkanlarımızın emrine vereceğiz. Amacımız kültürel değerlerimizin daha hızlı bir şekilde ortaya çıkarılması, turizme kazandırılması. Hem Aydın'ın hem ülke ekonomisinin gelişmesine katkı sağlayacak bir boyuta getirilmesidir. Bu amaçla bu çalışmaları bizler de AYTER olarak destekliyoruz ve destekleyeceğiz" dedi.

Vali Aksoy, konuşmasının sonunda özel sektörü kazılara destek olmaya davet ederek, "Değerli katılımcılar; bu bir örnek olması bakımından ifade etmek istiyorum. Ben bütün özel sektörü, özel şirketleri kültür yatırımlarına sponsor olmaya davet ediyorum. Eğitimde olduğu gibi kültür yatırımlarında da yapılan harcamalar masraf olarak yazılabiliyor. Bu anlamda gider olarak değerlendirilebiliyor. Kültürel değerlerimizin bir an önce ayağa kaldırılması, turizme kazandırılması bakımından da özel sektörümüzün yapacağı bu destekler bizler için oldukça önemli ve anlamlı" dedi.

Törenden sonra Vali Sayın Hüseyin Aksoy ve beraberindeki heyet, Nysa Antik Kenti’nde incelemelerde bulunarak ilgililerden kazı çalışmaları hakkında bilgi aldı.

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!